Kuka voittaa Liigan 2026–27?
30,9%
Tappara
Tappara voittaa mestaruuden 30,9 %:ssa 20 000 simuloidusta kaudesta. Todennäköisin mestari, mutta kaukana varmasta.
Seuraavina
Esikauden ennuste20 000 simuloitua kautta
Koko ennusteEtsi joukkueesi
Valitse joukkue taulukosta, niin saat sen julisteen jaettavaksi.
Tappara- Pudotuspelit
- 99,9 %
- Mestaruus
- 30,9 %
- Putoaminen
- <0,1 %
| # | Joukkue | Pist. | Pudotusp. | Mest. | Putoam. |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Tappara | 121,7 | 99,9 % | 30,9 % | <0,1 % |
| 2 | JYP | 118,4 | 99,8 % | 16,3 % | <0,1 % |
| 3 | Lukko | 111,2 | 98,6 % | 9,1 % | 0,2 % |
| 4 | KooKoo | 110,6 | 98,2 % | 10,1 % | 0,4 % |
| 5 | Ilves | 109,9 | 98,0 % | 11,0 % | 0,4 % |
| 6 | KalPa | 108,2 | 97,3 % | 7,3 % | 0,5 % |
| 7 | Kiekko-Espoo | 99,5 | 88,9 % | 3,5 % | 2,9 % |
| 8 | Jokerit | 97,5 | 85,3 % | 4,2 % | 4,3 % |
| 9 | SaiPa | 95,7 | 81,8 % | 1,4 % | 5,6 % |
| 10 | Kärpät | 95,7 | 81,9 % | 3,6 % | 5,6 % |
| 11 | Ässät | 92,8 | 74,7 % | 0,9 % | 8,5 % |
| 12 | HIFK | 89,6 | 65,6 % | 1,2 % | 13,7 % |
| 13 | Pelicans | 85,5 | 51,2 % | 0,5 % | 22,3 % |
| 14 | TPS | 79,8 | 32,0 % | <0,1 % | 39,3 % |
| 15 | HPK | 79,8 | 32,0 % | <0,1 % | 39,4 % |
| 16 | Sport | 69,5 | 9,3 % | <0,1 % | 74,5 % |
| 17 | Jukurit | 66,4 | 5,4 % | <0,1 % | 82,4 % |
Pist. on runkosarjan pisteiden keskiarvo. Pudotusp. (pudotuspelit), Mest. (mestaruus) ja Putoam. (putoaminen) kertovat, kuinka usein joukkue sijoittuu kahdentoista joukkoon, voittaa mestaruuden tai jää kolmen viimeisen joukkoon 20 000 simuloidussa kaudessa. Paksut viivat merkitsevät pudotuspelirajaa (12. sijan jälkeen) ja putoamisaluetta (15. sijasta alkaen).
Näin ennuste syntyy
Rakennettu pelaajista
Jokaisen pelaajan historia, myös muissa sarjoissa, muunnetaan yhdeksi vertailukelpoiseksi voimaluvuksi. Joukkueen vahvuus lasketaan kokoonpanosta, joten siirrot näkyvät ennen kuin yhtään ottelua on pelattu.
20 000 kautta
Koko runkosarja ja pudotuspelit pelataan läpi 20 000 kertaa, ja jokainen ottelu ratkaistaan mallin voittotodennäköisyydellä. Todennäköisyydet kertovat, kuinka usein kukin lopputulos toteutui.
Testattu oikeilla tuloksilla
Viiden viime kauden testissä malli osui oikeaan 61,1 %:ssa otteluista. Se tunnistaa noin 75 % kotivoitoista mutta vain noin 43 % yllätyksistä, siksi se näyttää todennäköisyydet eikä veikkauksia.
Tulossa tällä kaudella: kaudenaikaiset päivitykset, joukkue- ja pelaajakortit, sitten SHL, NL, DEL ja Extraliga.
Seuraa Instagramissa



KalPa
Kiekko-Espoo
Jokerit
SaiPa
Kärpät
Ässät
HIFK
Pelicans
TPS
HPK
Sport
Jukurit